Radio Swiss Classic FR
Kammerorchester Basel & Julia Schröder - Symphony No. 9 in C Major, D. 944, "The Great": III. Scherzo. Allegro vivace - Trio

Symphony No. 9 in C Major, D. 944, "The Great": III. Scherzo. Allegro vivace - Trio

Kammerorchester Basel & Julia Schröder 21 hours ago
Kammerorchester Basel & Julia Schröder - Symphony No. 9 in C Major, D. 944, "The Great": I. Andante - Allegro ma non troppo

Symphony No. 9 in C Major, D. 944, "The Great": I. Andante - Allegro ma non troppo

Kammerorchester Basel & Julia Schröder 22 hours ago
Sol Gabetta, Cappella Gabetta & Andrés Gabetta - Concerto for Violoncello and Orchestra, RV 423: I. Allegro

Concerto for Violoncello and Orchestra, RV 423: I. Allegro

Sol Gabetta, Cappella Gabetta & Andrés Gabetta 22 hours ago
Bienne Symphony Orchestra - 3 Pieces from Schindler's List (Version for Orchestra): No. 1. Theme

3 Pieces from Schindler's List (Version for Orchestra): No. 1. Theme

Bienne Symphony Orchestra 22 hours ago
Royal Concertgebouw Orchestra & Antal Doráti - Symphony No. 3 in E-Flat, Op. 97 - "Rhenish": I. Lebhaft

Symphony No. 3 in E-Flat, Op. 97 - "Rhenish": I. Lebhaft

Royal Concertgebouw Orchestra & Antal Doráti 23 hours ago
Günter Wand & NDR Symphony Orchestra - Symphony No. 2 in B-Flat Major, D. 125: Andante

Symphony No. 2 in B-Flat Major, D. 125: Andante

Günter Wand & NDR Symphony Orchestra 23 hours ago
Orchestre Symphonique De Montreal & Charles Dutoit - Nutcracker Suite, Op. 71a: March

Nutcracker Suite, Op. 71a: March

Orchestre Symphonique De Montreal & Charles Dutoit 23 hours ago
Orchestre Symphonique De Montreal & Charles Dutoit - Nutcracker Suite, Op. 71a: I. Miniature Overture

Nutcracker Suite, Op. 71a: I. Miniature Overture

Orchestre Symphonique De Montreal & Charles Dutoit 23 hours ago
Daniel Harding, Britten Sinfonia & Ian Bostridge - Danse macabre in G Minor, Op. 40

Danse macabre in G Minor, Op. 40

Daniel Harding, Britten Sinfonia & Ian Bostridge 23 hours ago
Thomas Friedli, Südwestdeutsches Kammerorchester Pforzheim & Paul Angerer - Concerto for Clarinet in C Major: I. Allegro

Concerto for Clarinet in C Major: I. Allegro

Thomas Friedli, Südwestdeutsches Kammerorchester Pforzheim & Paul Angerer 23 hours ago
Se mere

Radio Swiss Classic FR direkte

Radio Swiss Classic est une station de radio suisse diffusée internationalement en France.

Dans cette station, vous pouvez écouter le classique classique de la musique.

Animateurs Principaux

  • Jeanne Ferreux
  • Jean-Luc Wey
  • Brigitte Raoul
  • Eors Kisfaludy
  • Geneviève Kaiser
  • Pierre Repond
Kategorier:  Classical
Bedømmelse:

Frekvenser Radio Swiss Classic FR

Bern: Online

Paris: Online

Topsange

Sidste 7 dage:

1. Sergio Ciomei - Rodelinda, HWV 19: Menuet

2. Winterthurer Gitarrenduo - John Johnson:The Flat Pavane

3. Gérard Wyss & Ulrich Koella - Rondo Op. 94

4. Brigitte Engerer - Une Larme (en Sol Mineur)

5. Sir Colin Davis & Dresden Staatskapelle - Fidelio/Act I/March (No. 6)

6. Bruno Meier & Prague Chamber Orchestra - Flute Concerto No. 2 In D Minor: III. Polacca

7. Camerata Bern & Heinz Holliger - Brandenburg Concerto No. 3 in G Major - BWV 1048: (Allegro) - Adagio - Allegro

8. Gunhard Mattes - Concerto for Oboe, Strings and Basso Continuo In F Major: I. Preludio Adagio

9. Nikolai Tokarev - Piano Concerto in A Minor, Op. 16: I. Allegro molto Moderato

10. Nikolai Tokarev - Piano Concerto in A Minor, Op. 16: II. Adagio

Sidste 30 dage:

1. Bienne Symphony Orchestra - 3 Pieces from Schindler's List (Version for Orchestra): No. 1. Theme

2. Sol Gabetta, Cappella Gabetta & Andrés Gabetta - La Capricieuse, Op. 17

3. Orchestra della Svizzera Italiana, Chloë Hanslip & Alexander Vedernikov - Salut d'amour

4. Emmanuel Pahud & Friedrich Edelmann - Valse No.3 for flute, clarinet & piano [From The Return of Maxim, Op.45]

5. Orchestre de Chambre de Lausanne & Antal Doráti - Symphony in C Major, Wq. 174: I. Allegro assai

6. Orchestre de Chambre de Lausanne & Antal Doráti - Symphony in C Major, Wq. 174: II. Andante

7. L'Orchestre de la Suisse Romande & Ernest Ansermet - The Tale of Tsar Saltan: The Flight of the Bumblebee

8. Berliner Philharmoniker & Claudio Abbado - Prélude À L'après-midi D'un Faune

9. Richard Bonynge, London Symphony Orchestra, Nicolai Ghiaurov & Franco Corelli - Le Papillon / Prelude and Act 1: Scene 2, Valse des Rayons

10. Staatskapelle Dresden & Giuseppe Sinopoli - La Gioconda, Op. 9, Act III: Dance of the Hours

Kontakter

Website:  www.radioswissclassic.ch/

Sociale netværk

Del på

Kommentarer